Aktualności

ŻYCZENIA DLA WOLONTARIUSZY

 
Kiedy Wielka Noc nastanie,
życzę Wam na Zmartwychwstanie
dużo szczęścia i radości,
które niechaj zawsze gości
w dobrym sercu, w jasnej duszy
i niech wszystkie żale zagłuszy.
 
Składa Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sopocie
                      Agnieszka Cysewska

Kategoria: 

Zabawa Karnawałowa w DPS na Pawiej w Gdyni

W piątek 13 lutego na zaproszenie pani dyrektor Lilianny Szewczuk gościliśmy na Balu Maskowym w Domu Pomocy Społecznej w Gdyni z ulicy Pawiej. Gospodarze ugościli nas dobrą zabawą, tańcem, licznymi konkursami oraz pysznym poczęstunkiem. Centralnym wydarzeniem zabawy na Pawiej był pokaz iluzjonisty – pana Tomasza Juszy z Gdańska oraz wybór „Królowej i Króla Balu”. Chcielibyśmy podziękować Dyrekcji oraz Pracownikom Domu Pomocy Społecznej z Gdyni  za zaproszenie i wyśmienitą zabawę.

Kategoria: 

Święto wszystkich zakochanych

12 lutego 2015 roku obchodziliśmy huczne uroczystości dnia święta wszystkich zakochanych. Odczytane zostały życzenia dla Walentych i Walentynek. Recital piosenek miłosnych wykonali: pan Jacek Gieorgica – mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Sopocie oraz pani Dorota Plenkiewicz – uczestniczka Dziennego Domu Pobytu w Sopocie. W tym dniu również składaliśmy życzenia naszym lutowym jubilatom oraz obchodziliśmy tłusty czwartek.

Kategoria: 

W Archikatedrze Oliwskiej obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego

W środę 11 lutego obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Uroczystą Eucharystię w Archikatedrze Oliwskiej wraz z sakramentem namaszczenia chorych sprawował Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź . Uroczystość połączona była z rozpoczęciem peregrynacji Figury Matki Bożej z Lourdes z okazji 25-rocznicy powstania Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Kategoria: 

XXIII Międzynarodowy Dzień Chorego

W Domu Pomocy Społecznej w Sopocie obchodziliśmy wspólnie Dzień Chorego. Z tej okazji odbyło się spotkanie z Ks. Janem Kaczkowskim z Hospicjum pw. Św. Ojca Pio w Pucku oraz wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na końcu odbyła się Msza Święta, podczas której udzielony został Sakrament Namaszczenia Chorych.

Kategoria: 

Karnawał w rytmie ALO-HA-E

Seniorzy oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej odbyli podróż na Hawaje, w rytmach egzotycznej muzyki hawajskiej. Stroje z imprezy Sylwestrowej oraz naszyjniki z kwiatów i spódnice hawajskie, które przygotowaliśmy za zajęciach terapeutycznych zapakowaliśmy do starej walizy i wyruszyliśmy. Na wyspę dotarliśmy 28 stycznia. Odbyły się tam urodziny naszych drogich mieszkańców i uczestników. Kosztowaliśmy rajskich owoców m. in. mango, liczi, ananasów, bananów oraz kiwi. Był również dla Jubilatów tort hawajski.                 A więc chwilo trwaj…

Kategoria: 

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia tradycyjnie z naszymi seniorami oraz gośćmi obchodziliśmy Święto Babci i Dziadka. W tym dniu wystąpiły dla nas dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek z Gdańska, w przedstawieniu pt. Czerwony Kapturek”.

Kategoria: 

JASEŁKA 2015

W piątek 9 stycznia br gościliśmy grupę młodych artystów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Redzie. Uczniowie klas I - IV przygotowali przedstawienie na temat Bożego Narodzenia z aniołkami i ciemnymi mocami w tle. Aktorom i chórowi oraz wychowawcą: p. Anecie Kujawczyk i p. Grażynie Kamas serdecznie dziękujemy za przyjazd do Sopotu i występ dla seniorów. Przedstawienie, kolędy i pastorałki podtrzymały w nas świąteczną atmosferę i podbiły nasze serca.

Kategoria: 

„Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa”

18 grudnia 2014 odbył się finał konkursu Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa, organizowany już szósty raz przez Środowiskowy Dom Samopomocy- Ośrodek Adaptacyjny w Sopocie. Praca wykonana przez uczestniczki Dziennego Domu Pobytu zdobyła pierwszą nagrodę, natomiast obraz namalowany przez mieszkańca naszego Domu został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Sopotu. Nagrodzonym gratulujemy i już dziś zapowiadamy swój udział w następnej edycji.

Kategoria: 

BAL SYLWESTROWY 2014

Rok się już kończy, rok się zaczyna,
otwórzmy więc nową butelkę wina 
i razem wypijmy za nasze zdrowie, 
aż się zakręci nam troszeczkę w głowie.
Gdy Nowy Rok staremu cyfrę zmienia,
Wszyscy - wszystkim składają życzenia! 
Przy tej pięknej sposobności, 
Życzę Państwu dużo radości!

Kategoria: 

WOLONTARIUSZE ORAZ PRACOWNICY DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ SKŁADAJĄ ŻYCZENIA W JĘZYKU MIGOWYM

    MY WOLONTARIUSZE DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SOPOCIE (DPS) Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ŻYCZYMY WSZYSTKIM: DUŻO RADOŚCI, ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I MIŁOŚCI. WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU I PACHNĄCEJ CHOINKI. ABY NOWY ROK 2015 BYŁ PEŁEN SZCZĘŚCIA I SPEŁNIONYCH MARZEŃ. ŻYCZYMY WSZYSTKIM

Kategoria: 

Kolędowania z Chórem Symfonia z Gdyni

 
W dniu 17 grudnia br odwiedził nas zaprzyjaźniony Chór Symfonia z Gdyni. Wysłuchaliśmy koncertu kolęd i pastorałek. Wspólne śpiewanie  wprowadziło nas w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia.

Kategoria: 

Spotkanie wigilijne wolontariuszy

Drodzy Wolontariusze,
Za nami kolejny rok współpracy, w trakcie którego okazaliście wiele empatii i serca naszym seniorom. Wasza obecność w Domu Pomocy Społecznej to dla nas wielka radość i wsparcie w codziennej pracy. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego, pomyślności i spełnienia marzeń. Niech Nowy Rok będzie pełen sukcesów, uśmiechu i satysfakcji z podejmowanych działań.
 
Pracownicy i Dyrektor
Domu Pomocy Społecznej

Kategoria: 

SOPOCKI DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Święto wolontariatu, które 10 grudnia br obchodzono w Sopocie, rozpoczęła prezentacja zdjęć Tomasza Bergmanna „Senior Capital – Spojrzenia”, których bohaterami są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie oraz ich opiekunowie i towarzysze codziennych zmagań – wolontariusze europejskiego projektu realizowanego przez sopocki magistrat wspólnie z DPS-em oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego – „Senior Capital”.
 „Dziękuję wszystkim, których praca przyczynia się do tego, że Sopot jest miastem tak pełnym życzliwości, uśmiechu i dobra. Na uwagę zasługuje dziś każdy z Was – i ci, którzy pracowali na rzecz osób słabszych, seniorów i osób chorych, i ci, którzy pomagali bezdomnym wyjść z bezradności, ale również osoby, które okazały serce zwierzakom i zaangażowały się w pomoc schronisku dla zwierząt, czy wolontariusze, których siła i energia pomogła nam w organizacji ważnych dla miasta wydarzeń – takich jak festiwale czy Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014. Dziękuję i życzę Wam przede wszystkim wytrwałości oraz tego, by radość, którą czerpiecie ze swojej pracy trwała i na co dzień dodawała Wam siły” – mówił podczas uroczystości prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który następnie w towarzystwie Wiceprezydent Miasta – Joanny Cichockiej-Guli wręczył nagrody wyróżnionym i nagrodzonym wolontariuszom.
Tytuł Sopocki Wolontariusz Roku 2014 w kategorii wolontariat indywidualny otrzymał Krzysztof Iwanow ze Stowarzyszenia Pomorska Rada Osób Bezdomnych ECCE HOMO.
Z uzasadnienia:
„Krzysztof ma szczególne odczucie „co to znaczy być bezdomnym”. W Stowarzyszeniu pracuje już 6 lat. Z olbrzymim zaangażowaniem organizuje zbiórki odzieży i żywności dla potrzebujących. Jest „kopalnią” pomysłów i wiedzy, co potrzebne jest ludziom bezdomnym. Z determinacją próbuje poprawić codzienny byt osób wykluczonych, wspomagając ich w brakach i niewygodach życia. Jest inicjatorem wielu rozwiązań, jak również nosi się z pomysłem utworzenia świetlicy dziennego pobytu dla bezdomnych”. 
Wyróżnienia w kategorii wolontariat indywidualny otrzymali:
1)    Ewa Danielewicz wolontariuszka Domu Hospicyjnego Caritas im. Św. Józefa w Sopocie,
2)    Regina Małyszko, wolontariuszka Domu Pomocy Społecznej w Sopocie,
3)    Jacek Gibała, wolontariusz Obywatelskiego Biura Interwencji – Ogólnopolskiej Organizacji Obywatelskiej.
Tytuł Sopoccy Wolontariusze Roku 2014 w kategorii wolontariat grupowy otrzymali „Przyjaciele Klerycy” – wolontariusze Stowarzyszenia Sopocki Dom.
Z uzasadnienia:
„Grupa Kleryków z Gdańskiego Seminarium Duchownego od lat stale i nieprzerwanie współtowarzyszy trudom pracy, troskom, a także szczęśliwym wydarzeniom, świętom i zabawie w ognisku wychowawczym. Ich obecność wnosi w życie „Sopockiego Domu” wiele radości i pozytywnej energii. Wyróżnia ich indywidualne podejście do każdego dziecka i różnorodność form pracy, lojalność i wytrwałość oraz autentyczne zaangażowanie w życie podopiecznych Sopockiego Domu”.
Wyróżnienie w kategorii wolontariat grupowy otrzymali wolontariusze Festiwalowego Chóru Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat.
W 2014 r. Tytuł Sopockiej Instytucji Przyjaznej Wolontariuszom otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Sopocie
Z uzasadnienia:
„Dom Pomocy Społecznej w Sopocie jest bardzo otwarty na wolontariat. Wdrożył podstawy formalno-prawne na współpracę z wolontariuszami.  Jest gotowy na przyjęcie wolontariuszy bardzo młodych (uczniowie gimnazjów), studentów oraz osoby dorosłe. Dla wszystkich posiada odpowiednią ofertę i stale ją poszerza, zgodnie z preferencjami wolontariuszy. Szkoli wolontariuszy i wspiera ich w trudnych sytuacjach. Dba również o dobrą atmosferę w pracy, nagradzanie wolontariuszy oraz promocję wolontariatu”.
 
 

Kategoria: 

Sopocki Dzień Wolontariusza

W dniu 10 grudnia br obchodziliśmy Sopocki Dzień Wolontariusza. Uroczystość rozpoczęła się wernisażem wystawy fotografii „Senior Capital – Spojrzenia” autorstwa Tomasza Bargmanna. Bohaterami zdjęć są wolontariusze, pracownicy oraz mieszkańcy naszego Domu. Wystawa zaprezentowana została w Sali werandowej Klubu Atelier, skąd zostanie przeniesiona do Urzędu Miasta Sopotu. Zdjęcia zostały również wykorzystane w kalendarzu na rok 2015 wydanym specjalnie z okazji Dnia Wolontariusza.

Kategoria: 

Pomorskie Centrum Terapeutyczno-Prawne Interios

W miesiącach od października do grudnia 2014 na terenie DPS w Sopocie Pomorskie Centrum Terapeutyczno-Prawne Interios przeprowadziło spotkania seminaryjno-superwizyjne przeznaczone dla personelu opiekuńczego oraz seniorów- mieszkańców tego domu. W ramach seminariów poruszano tematy podstaw psychotraumatologii, sposobów radzenia sobie z przewlekłym stresem, wypaleniem zawodowym. Każdy z uczestników na koniec cyklu otrzymał Słownik pojęć psychotraumatologicznych.
Dodatkowo na terenie Domu prowadzono konsultacje psychotraumatologiczne - indywidualne.
Zajecia były prowadzone przez Joanne Fila - certyfikowanego specjalisty d/s psychotraumatologii oraz lek. Annę Posiewnik - specjalisty  psychiatrii, certyfikowanego psychoterapeuty psychoanalitycznego.
Projekt finansowany jest z środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej  w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Kategoria: 

Strony

Subskrybuj RSS - Aktualności