„KĄCIK SENIORA” JUŻ OTWARTY

"...Zakończenie czasu aktywności zawodowej, dla wielu osób po 60-tce, wiąże się z poważną zmianą życia itd itp.
Nasuwa się wtedy pytanie. Jak wypełnić ten wolny czas??? – żeby się nie nudzić… nie wpaść w  …dołek psychiczny….
Tak było i ze mną. Wnuczka – studentka, zamieszkująca u mnie, często coś wystukiwała na komputerze, wyszukując różne informacje w Internecie.
Ponieważ jestem humanistką, nie pociągała mnie wiedza techniczna. Jednak po jakimś czasie pomyślałam, że może czegoś się nauczę i skorzystam z jej wskazówek – nauki na komputerze.
Jednak jakie było moje zdziwienie, kiedy usłyszałam od niej taką odpowiedź: Babciu…? Po co Ci to? Już nie ta głowa i nie nauczysz się posługiwania komputerem….. ale postanowiłam udowodnić na co mnie stać. Zapisałam się na zajęcia z tej dziedziny na Uniwersytecie III-Wieku w Sopocie.  Powoli zdobywałam tam wiedzę i umiejętności posługiwania się komputerem i korzystania z Internetu. Początki były trudne… chciałam wszystko rzucić… wydawało mi się to jakąś magią i często powodowało mętlik… ale za wszelką cenę chciałam udowodnić wnuczce na co mnie stać!
Powoli zdobywałam wiedzę ….podstawy obsługi, Internet, Google, e-mail i inne komunikatory. Z czasem zaczęłam komunikować się z wnuczkami i znajomymi, korzystając z E-mail, skype’a, gadu-gadu, Nasza Klasa, Facebook. Uczestniczyłam w aktualnych wydarzeniach i internetowych klubach dyskusyjnych. Zaczęłam korzystać z możliwości zakupów internetowych, bankowości internetowej, ofert różnych biur, słowników, muzyki itp.
Pewnego razu wnuczki powiedziały mi, że są dumne ze mnie, bo jak opowiadają koleżankom, że piszę do nich maile, kontaktuję się z nimi przez skype’a, gadu-gadu czy facebook’a, to one komentują to tak: że to super mieć taką KOMPUTEROWĄ BABCIĘ:…
Mimo zaawansowanego wieku jestem MŁODĄ DUCHEM osobą a zdobyta wiedza związana z obsługą komputera i Internetu ma dla mnie wielkie znaczenie.
JESTEM NOWOCZESNĄ SPEŁNIONĄ OSOBĄ!, która pożytecznie spędza czas w tak szybko zmieniającym się świecie, erze atomu, osiągnięć nauk technicznych i wynalazków"
Wiesław Cisowska
wolontariuszka Sopockiego Centrum Seniora
 
Decyzją Komisji Europejskiej rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jednym z pierwszych organizowanych w Sopocie wydarzeń towarzyszących jego obchodom było uruchomienie w dniu 20 stycznia kolejnego, czwartego już w naszym mieście „kącika seniora”. Tym razem nowoczesny sprzęt komputerowy i meble trafiły do Sopockiego Centrum Seniora, funkcjonującego w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49.
„Kąciki seniora” stanowią element realizacji ponadnarodowego projektu pn. „Quality Ageing in an Urban Environment” („Q-AGEING”), w którym bierze udział Gmina Miasta Sopotu. W jego ramach samorząd tworzy sieć miejsc, gdzie najstarsi mieszkańcy mogą się spotykać, nawiązywać kontakty, ustalać formy wzajemnej pomocy, korzystając przy tym ze zdobyczy nowoczesnej techniki, pozostając jednocześnie w bezpiecznym i przyjaznym środowisku. Punkty te wyposażone zostały w odpowiednie meble oraz przyjazne seniorom stanowiska komputerowe (sprzęt typu all-in-one z dużymi, dotykowymi ekranami) z bezpłatnym dostępem do Internetu. Przebywający stale w tych miejscach pracownicy samorządowi służą zaś pomocą i niezbędnym wsparciem dla osób korzystających z komputerów.
Dzięki międzynarodowej wymianie doświadczeń odbywającej się w ramach projektu „Q-AGEING”, udało się także uruchomić internetowy portal sopockich seniorów (www.seniorzy.sopot.pl).
W chwili obecnej opiera się on głównie na informacjach pozyskanych z Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a zawiera takie elementy jak m.in.: informacje na temat profilaktyki zdrowotnej, działalność kulturalna seniorów (galeria, poezja, proza), „kącik łasucha” czy wiadomości związane z działalnością Uniwersytetu. W kolejnych latach planowany jest dalszy rozwój serwisu, ze szczególnym uwzględnieniem poszerzenia jego treści o informacje ze źródeł takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Sopockie Centrum Seniora, oraz możliwością wprowadzenia elementów takich jak np. fora dyskusyjne.
Realizacja wyżej wymienionego projektu jest jednym z działań, które powinny przyczynić się do zmiany tradycyjnego wizerunku osoby starszej wycofanej z życia publicznego. Sopocki senior ma szansę stać się aktywnym członkiem społeczeństwa informacyjnego, nie tylko korzystającym z zasobów Sieci, ale i tworzącym te zasoby, nie zagubionym w zinformatyzowanym społeczeństwie, ale aktywnie przekazującym swą wiedzę i doświadczenie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji.
Pozostałe, utworzone w ramach projektu „Q-AGEING”, „kąciki seniora” znajdują się w następujących lokalizacjach:
1)    Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego, Filia nr 5, ul. 2 Maja 6 – 2 stanowiska komputerowe (od marca 2011 r.),
2)    Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego, Filia nr 8, ul. Mazowiecka 26 – 2 stanowiska komputerowe (od marca 2011 r.),
3)    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, ul. Kolejowa 14 – 1 stanowisko komputerowe (od sierpnia 2011 r.).
Gorąco zachęcamy wszystkich sopockich seniorów do korzystania z możliwości, jakie daje nowoczesna technika!